<  Rady pro Březen  >
1  2  3

Vypěstujte si vlastní papriky!



Vypěstovat si vlastní papriky na balkóně panelového bytu nebo terase Vašeho domu nemusí být tak složité, jak si možná myslíte. Připravili jsme pro Vás podrobný a jednoduchý návod jak postupovat, aby jste dosáhli vytouženého výsledku, tedy bohaté a chutné sklizně.


Vypěstování sadby z výsevu

Vše začíná výběrem semen vhodné odrůdy, těch je v dnešní době široká nabídka, pro naše účely pěstování v nádobách si výtečně vede například úrodná odrůda Amy. Vlivem omezeného kořenového prostoru v nádobě se ještě zvýrazní její kompaktní růst. Vyniká vysokou úrodou hrubostěnných smetanově bílých plodů lahodné chuti. Plodí opakovaně až do pozdního podzimu. Necháme plody dobře vyzrát (sklízíme je ale dřív než začnou červenat), až tehdy mají silnou stěnu dužiny. Opravdovou lahůdkou pro mini zahrádku je paprika Hamík. Menší oranžové plody téměř bez semen jsou skutečně sladké, takže chutnají i dětem. Rostlina jich navíc nese velké množství. Při pěstování v nádobě tvoří nízké stvoly plné oranžových plodů.

Semena papriky, která budeme pěstovat v nádobě na balkóně, nebo na terase vyséváme nejlépe od konce ledna do 20. února. Mladé rostliny vyžadují dostatek světla jinak se vytahují. Pokud jste zdatnými pěstiteli, vysévejte papriky do výsevného substrátu do jednotlivých květináčků, nebo výsevních misek odkud je pak dále přepikýrujeme. Pokud nejste zdatní pěstitelé, doporučujeme použít pro výsev tzv. jiffy tablety. Jsou to rašelinové lisované tablety, semínko se uloží do malého vytlačené důlku na povrchu tablety, tablety se uloží do podmisky, do které se nalije dostatek vody, aby se tablety nasytily vodou. Takto nachystaná vysetá semínka doma umístíme na teplé místo, nejlépe než začnou semínka klíčit do teploty 25 - 30°C. Jakmile začnou semínka růst, přemístíme je na co nejsvětlejší místo (na okenní parapet) a můžeme teplotu snížit na 18 – 20 °C. Sadba se předpěstuje 60 – 90 dní.

Sadbu je vhodné jednou týdně přihnojit, velmi vhodná jsou vodorozpustná krystalická hnojiva např. KRISTALON START. Pokud se nám sadba jeví slabá, můžeme použít podpůrné prostředky jako např. Vitality Komplex. Sadbu paprik nepřeléváme, je choulostivá na přemokření a na chladno. Pokud zůstanou rostliny dlouhodobě přelité a v chladnu, razantně žloutnou a zastaví růst.

Pokud rostliny přepikýrováváte z výsevného substrátu do malých květináčů nebo sadbovačů, je vhodné sesazovat vždy 2 rostliny dohromady. Takto vysazené rostliny mají větší stabilitu. Pokud jste si pro pěstování vybrali hybridní odrůdy, je vhodnější přesazovat po jedné rostlině a při samotném pěstování počítat s nutnou opěrou.

Ideální sadba by měla mít zdravou sytě zelenou barvu a na vrcholových částech by se měly začínat objevovat květní poupata. Takto předpěstovanou sadbu týden před výsadbou ven otužujeme, ideální je často větrat a omezit zálivku.

Výsadba sazenic a vlastní pěstování paprik

Na výsadbu paprik se připravíme nákupem potřebných surovin. Budeme potřebovat pěstební nádobu, vhodný pěstební substrát, granulovaný kravský hnůj, pokud jste tak již neučinili dříve, můžete zrovna nakoupit hnojivo pro pěstování, opět ideální je vodorozpustné hnojivo pro svou snadnou aplikaci, které můžeme použít i pro ostatní rostliny, které pěstujeme. Doporučujeme KRISTALON START, PLOD a KVĚT a přípravek Vitality Komplex pro zdravý růst rostlin.

Pro výsadbu volíme vhodnou nádobu tak, aby nám ušetřila práci při pěstování. Volíme tedy ideálně samozavlažovací pěstební nádobu. Velmi vhodné jsou nádoby BERGAMOT firmy Plastia. Pro pěstování paprik doporučujeme nádobu 40 x 40 cm a sesadit dvě rostliny dohromady, velmi se osvědčuje např. u papriky Hamík. Takto nasazené rostliny se vzájemně podpírají a navíc máte bohatou násadu plodů. Pokud chcete sadit hybridní papriky, saďte dvě oddělené rostliny do nádoby 50 x 50cm a rostliny vyvažte k opoře. Pokud chcete pěstovat v nádobě pouze jednu rostlinu, může být dostačující i nádoba velikost 35 x 35 cm, ta má ale menší zásobní na vodu.

Substrát je velmi důležitým prvkem, je vhodnější volit substrát dražší a kvalitnější, přeci jen se výpěstky chystáme konzumovat a chceme, aby byly co nej. Nechte si doporučit substrát z řady NATURA, jedná se o velmi kvalitní substrát s dobrým obsahem živin, kokosových vláken a navíc je vhodný i pro bio pěstování. Do pěstební nádoby o rozměru 50 x 50 cm budeme potřebovat dva 50 l pytle.

Rostliny paprik jsou náročné na organickou hmotu a živiny, proto je potřeba do pěstebního substrátu navíc přimíchat hnůj. Samozřejmě, že ideální je použít hnůj granulovaný, pravý kravský. Granulovaného hnoje přidáváme do substrátu 300 – 400 g na rostlinu.

Pokud jsme již při pikírování sesazovali dvě rostliny dohromady, vysazujeme takto sesazené rostliny, pokud nikoli můžeme případně ještě dodatečně sesazovat 2 rostliny dohromady, takto vysazené rostliny mají větší stabilitu. Hybridy bývají hodně vzrůstné, proto je nesesazujeme po dvou a při pěstování počítáme s nutnou oporou. Při vlastní sadbě vysazujeme rostliny po děložní lístky.

Takto vysazené papriky do nádob umisťujeme na vhodné chráněné a slunné stanoviště (nejlépe u jižně orientované zdi), až v druhé polovině května, kdy již nehrozí mrazíky. Papriky jsou velmi citlivé na nízké teploty, pokud náhodou hlásí předpověď mrazíky nebo teploty nižší než 10 °C, je nutno celé nádoby na noc uschovat do domu či bytu, rostliny se po silném šoku chladem dlouho vzpamatovávají.

V průběhu růstu rostliny pravidelně přihnojujeme. Přihnojení formou hnojivé zálivky je nejjednodušší variantou, hnojivý roztok se snadno připravuje, hnojivo Kristalon Start nebo Plod a Květ je snadno dostupné a má vysoký obsah živin. Obecně platí, že Kristalonem START hnojíme hlavně na začátku růstu rostlin, jakmile začnou rostliny kvést můžeme začít používat Kristalon PLOD a KVĚT. Pro lepší růst a jako prevenci proti některým poruchám ve výživě paprik doporučujeme použít rovněž formou hnojivé zálivky nebo jako postřik na list přípravek Vitality komplex. Svým jedinečným složením podpoří vitalitu rostlin a zpřístupní pro rostlinu potřebné živiny.

Papriky se sklízí ručně probírkou v týdenních intervalech, když plody dosáhnou požadované odrůdové velikosti, jsou lesklé a mají odpovídající odrůdové zbarvení. Opožděná sklizeň zbrzdí násadu dalších květů, plodů a sníží výnos. Sklizené plody skladujeme při teplotě 7-10 °C, častou chybou je podchlazení plodů, které má za následek černání a zahnívání stopek.

Saví škůdci jako jsou např. mšice nebo svilušky, mohou při silném napadení výrazně oslabit námi pěstované rostliny. Proto doporučujeme, zejména jako prevenci, nejen proti mšicím a sviluškám, ale i proti houbovým chorobám použít přípravek Agro NATURA Symfonie 3 v 1. Jedná se o přípravek, který se díky rozprašovači velmi snadno aplikuje, má preventivní ochranný, protipožerový a zároveň hnojivý účinek. Ošetřené rostliny se tak stávají neatraktivní pro škůdce a ti tyto rostliny ani nenapadají. Navíc je tento přípravek zařazen do skupiny pro BIO pěstování, chráníte tak Vaše rostliny bez chemie.

Věříme, že pokud budete dodržovat rady v tomto jednoduchém návodu, je možné dosáhnout velice dobrých pěstebních úspěchů a těšit se tak sklizni vynikajících plodů z vlastní produkce.

Choroby a nedostatky ve výživě paprik

Papriky bývají v průběhu pěstování běžně napadány savými škůdci jako jsou mšice, molice, nebo svilušky. Velmi vhodné je použití přípravků Symfonie 3 v 1, tento přípravek v podstatě nemá ochranou lhůtu a ošetřené plody lze při dodržení základních hygienických návyků (tedy omytí vodou před konzumací) sklízet a konzumovat bez dlouhých ochranných lhůt. Plísňovými onemocněními trpívá paprika velmi zřídka, pouze při velké vzdušné vlhkosti mohou být napadány plody plísněmi jako sekundární onemocnění po předchozím poranění plodu (posátí, poranění). Proto preventivně postřiky proti plísním neaplikujeme.

Při vysokých teplotách a rychlém růstu může docházet vzhledem ke špatné pohyblivosti vápníku v rostlině k nedostatečné výživě rostlin vápníkem. Tyto nedostatky se mohou projevit poruchami plodů, které bývají často zaměňovány za plísňové onemocnění. Preventivně lze tedy přihnojit rostliny formou postřiku na list hnojivem s obsahem vápníku. Dbáme obecně platných zásad a rostliny neošetřujeme v poledních hodinách za přímého slunce, abychom předešli jejich poškození. Velmi vhodné pro tyto účely je hnojivo InCa, díky tomuto hnojivu rostliny velmi ochotně přijímají vápník a plody se nedeformují.

Seznam potřeb pro pěstování paprik v nádobách:

Pro pěstování z vlastního výsevu

Osivo

Substrát pro výsev

Jiffy tablety pro výsev

a další potřeby viz. pěstování z nakoupené sadby

Pro pěstování z nakoupené sadby

Kristalon START

Kristalon PLOD a KVĚT

Vitality Komplex

Kravský hnůj

Substrát Natura pro celou zahradu

Samozavlažovací nádoba Bergamot Plastia 40 x 40 cm ( 35 x 35 cm, 50 x 50 cm)

Opěra

Symfonie 3v1

Výživa vápníkem – InCa

eshop