<  Rady pro Duben  >
1  2  

Uprostřed jara, rady na duben.Vykvétají mnohé cibuloviny, které přihnojíme v květu komplexním typem hnojiva.Velmi vhodné je hnojivo, které obsahuje i mikroprvky, jako např. YaraMila Komplex, můžeme použít i klasická minirální hnojiva jako je Cererit, nebo NPK Nastane-li přísušek, zajistíme jim také doplňkovou zálivku. Mezi typické příklady jarních cibulovin patří tulipány (Tulipa), narcisy (Narcismus) a hyacinty (Hyacinthus).

Na venkovní stanoviště můžeme pokračovat i s přímým výsevem některých letniček, Lze se tak vyhnout časově i prostorově náročnému napěstování sadby. K přímému výsevu se např. hodí černucha (Nigella), letní cypřišek (Kocha scoparia), fazol šarlatový (Phaseolus coccineus), koukol polní (Agrostemma githago), okrasné kukuřice (Zea mays), laskavec (Amaranthus), okrasné máky (Papaver somniferum a P. rhoeas) a třeba i aksamitníky (Tagetes), ty ale pokvetou později než z předpěstované sadby.

Péči musíme věnovat i trávníku. Pokud nebyl přihnojen již v březnu, pak ho přihnojíme počátkem dubna. Můžeme použít klasická trávníková hnojiva, pro náročnější trávníky je možno použít hnojiva s dlouhodobým účinkem jako např. hnojivo Multigreen s účinkem až 12 týdnů. Pokud se na některých místech trávník propadá‚ či vyzimoval, pak je vhodné doplnit zeminu a trávník dosít.

Nakoupená rozpěstovaná sadba balkónových květin potřebuje v dubnu velkou péči, která spočívá především v pravidelné zálivce s přihnojením. Nejkvalitnějším hnojivem je hnojivo Kristalon, který je používán i profesionálními pěstiteli. Máme-li rostliny stále v malých květináčcích nebo dokonce v sadbovačích, musíme je přesadit do kontejnerů či truhlíků, ve kterých budou nastávající sezonu. Pro přesazení vždy volíme kvalitní substrát s dostatečným množstvím živin. Můžeme rovněž použít substrát s obsahem dlouhodobého hnojiva jako je FLORIA substrát pro muškáty.
Na konci dubna můžeme otužené balkónové rostliny umístit v truhlících tam, kde budou pěstovány po celou vegetační sezonu. Velmi však záleží na konkrétní předpovědi počasí. Pokud by měly přijít pozdní mrazíky, je třeba tyto rostliny alespoň na několik nocí uschovat na chodbě, v garáži nebo ve sklepě. Jsou to rostliny předpěstovávané ve sklenicích a nezvyklé na nízké teploty! Pokud přímo nezmrznou v důsledku teplot pod bodem mrazu, určitě utrpí chladový šok, ze kterého se mohou dlouhou dobu vzpamatovávat. Pestrolisté odrůdy muškátů jsou na teploty náročnější než zelenolisté. Otužilejší bývají lantány (Lantana camara.)

Na skalce, ale i na záhonech je za urputný plevel považována pampeliška lékařská (Taraxacum officinale). Její odstranění je nutné provést mechanicky včetně kůlovitého kořene anebo herbicidy. Vždy je však důležité, učinit tyto zásahy ještě před tím, než stihne vykvést a přinést semena, což je právě v dubnu. Můžeme použít některý z totálních herbicidů jako jsou např. Glyfoklasik, nebo Touchdown Quattro. Jen pozor ať nezasáhneme ostatní rostliny !

Uprostřed jara v zeleninové zahradě


V průběhu předpěstování přihnojujeme sazenice zeleniny. Podle doby přepěstování volíme počet přihnojování. Zatímco u salátu postačí asi čtyři dávky, u rajčat a papriky budeme potřebovat přihnojení 6-8x. Obvykle vychází jedna dávka na týden. Nehnojíme však v době, kdy rostliny teprve vzcházejí a nemají vytvořené pravé lístky. K doplnění zásoby živin je vhodné plné hnojivo, kapalné nebo pevné s výbornou rozpustností (kupř. Kristalon, kapalné hnojivo Cererit). Vlastní přihnojování provádíme formou hnojivé zálivky dobře promíseným roztokem. Pokud rostliny nevykazují dobrou kondici můžeme podpořit jejich vitalitu přípravkem Vitality Komplex, ten dodá rostlinám potřebnou energii k růstu a sazenice budou silné a zdravé.

Přizpůsobení rostlin podmínkám, které panují venku, provádíme postupným snižováním teploty a frekvence zálivek. Sazenice pak lépe snášejí přesazovací šok a dříve po výsadbě pokračují v plném růstu (kedluben).

Pokojové rostliny

Od půli března do poloviny dubna je nevhodnější termín pro přesazení pokojových rostlin. Rostliny vyjmeme z nádoby, zbavíme je starých a poškozených kořenů a zasadíme do o něco většího květináče. Volíme substráty s dostatečným množstvím živin, jako jsou např. AGRO substrát pro pokojové rostliny, nebo substráty pro palmy a jiné nekvetoucí rostliny okrasné listem.

Bonsaje a dřeviny, především jehličnany vysazené v nádobách pořádně zalijeme. Umístíme je na stinné stanoviště a postupně přivykáme na silné jarní sluníčko, aby se nepřipálily. Pro přesazování a přihnojení bonsají můžeme využít dostupných produktů, jako je AGRO substrát pro bonsaje a kapalné hnojivo pro bonsaje.

Pokračujeme ve výsadbách a množení dřevin i trvalek. A k naší malé radosti se objevují první choroby a škůdci a – zatím nesměle – s námi začíná bojovat plevel. Přes všechen pracovní shon nás duben množstvím květů potěší a pohladí po duši. Na zahradě rozkvétají cibuloviny, skalničky, hajničky i celá řada jindy nenápadných dřevin.

Uprostřed jara v ovocném sadu

 • Až do zdravého dřeva odstraňujeme namrzlé nebo jinak poškozené větve a ošetříme řezné rány po předchozím zahlazení ostrým nožem.

 • Řežeme všechny druhy peckovin. Vyšší teploty v pozdním jaru urychlují hojení ran a brání rozvoji dosti rozšířené klejotokové rakoviny broskvoní, meruněk, třešní a višní.

 • Okopáváme a plečkujeme půdu pod korunami stromů nebo nastýláme příkmenné pásy pod vhodnou organickou hmotou. Tím zabraňujeme odpařování vody z půdy.

 • V lokalitách s nebezpečím pozdně jarních mrazů přesouváme nástolku (mulčování) půdy až na dobu po odkvětu. Je prokázáno, že holá, utužená půda vyzařuje nejvíce tepla, které příznivě působí v koruně stromů (může zabránit zmrznutí květů).

 • Proti negativním účinkům případných nočních mrazíků si připravíme materiál na přikrytí, jímž budeme moci částečně ochránit menší stromy nebo ovocné stěny, ale i keře bobulovin. Jako ochranu proti mrazíkům můžeme použít bílou netkanou textilii.

Přehled prací

 • Dokončujeme práce, které jsme začali v březnu, především řez růží. Také rozhrneme hrůbky, kterými jsme chránili báze keřů před mrazem.

 • Hluboce seřízneme také dřevité třezalky, provedeme jarní řez tavolníků.

 • Máme nejvyšší čas dokončit výsadbu listnatých i jehličnatých stromů a keřů. Později vysazené dřeviny vyžadují větší pozornost, především pravidelnou zálivku.

 • Upravíme mísy kolem dřevin tak, aby zachycovaly, co nejvíce srážkové vody.

 • Můžeme již definitivně odstranit chvojí z vřesoviště i skalek.

 • Hnojíme většinu keřů a stromů, mulčujeme záhony.

 • Objevují se první škůdce, například pilatky na růžích, na kterých způsobují rourkovité svinutí mladých listů. Napadené listy či větve odstraníme, při větším napadením můžeme ošetřit vhodným insekticidem (např. Decis Mega).

 • Dospělí brouci lalokonosce můžou poškodit listy stálezelených pěnišníků a bobkovišní.

 • Na okrasných slivoních pečlivě odřežeme větve, na kterých náhle uvadlymladé rozvíjející se listy. Jsou napadené moniliovou spálou (Monilia laxa). K infekci dochází nejčastěji v době květení. Proto keře ošetříme některým z fungicidních přípravků (např. Horizont 250 EW, Baycor, Rovral Aquaflo )

eshop