<  Rady pro Únor  >
1  2

Nebojte se vypěstovat si vlastní rajče!



Kdo jednou ochutná vlastní rajče, už nebude chtít jiné. Rajčata, která si vypěstujeme sami, mají vynikající chuť, která předčí veškerá očekávání. Přitom vypěstovat si vlastní rajče nemusí být nikterak složitou záležitostí ani na balkóně panelového bytu, či doma na terase. V tomto jednoduchém návodu se zaměříme na pěstování rajčete v nádobách a poradíme jak dosáhnout pěstebního úspěchu a bohaté sklizně.


Vypěstování sadby z výsevu

Vše začíná výběrem semen vhodné odrůdy, těch je v dnešní době široká nabídka, pro naše účely pěstování v nádobách se zaměříme na tyčkové odrůdy rajčete. Dle našich požadavků vybíráme odrůdy buď klasických rajčat, nebo tzv. třešňová „cherry“ rajčátka. Výběr je velmi široký, jako velmi vhodné je možno doporučit odrůdy rajčat firmy SEMO, u klasických rajčat to jsou odrůdy jako např. TIPO, TORO, TORINO, TORNÁDO ale i PARTO, z odrůd třešňových rajčátek to mohou být BEJBINO, POLLICINO a další. Jedná se o velmi kvalitní odrůdy, které dobře prosperují právě i v pěstebních nádobách. Třešňová rajčátka jsou v posledních letech velmi oblíbená nejen díky své chuti, ale rovněž pro svou bohatou násadu plodů.

Semena rajčat, která budeme pěstovat v nádobě na balkóně, nebo na terase vyséváme koncem března. Vysévat dříve nedoporučujeme, vypěstovaná sadba se pak za oknem doma ráda vytahuje, pokud vysejeme později, nic závažného se nestane, ale rajčátka pak budeme mít později a nesklidíme jich tolik. Pokud jste zdatnými pěstiteli, vysévejte rajčata do výsevného substrátu do jednotlivých květináčků, nebo výsevních misek odkud je pak dále přepikýrujeme. Pokud nejste zdatní pěstitelé, doporučujeme použít pro výsev tzv. jiffy tablety. Jsou to rašelinové lisované tablety, semínko se uloží do malého vytlačené důlku na povrchu tablety, tablety se uloží do podmisky, do které se nalije dostatek vody, aby se tablety nasytily vodou. Takto nachystaná vysetá semínka doma umístíme na teplé místo, nejlépe než začnou semínka klíčit do teploty 22 – 24 °C. Jakmile začnou semínka růst, přemístíme je na co nejsvětlejší místo (na okenní parapet) a můžeme teplotu snížit na 18 – 20 °C, vhodnější je nižší teplota, aby nám sazenice nepřerůstaly. Sadba se předpěstuje 40 – 60 dní.


Sadbu je vhodné jednou týdně přihnojit, velmi vhodná jsou vodorozpustná krystalická hnojiva např. KRISTALON START. Pokud se nám sadba jeví slabá, můžeme použít podpůrné prostředky jako např. Vitality Komplex.




Ideální sadba by měla mít osm pravých listů s dobře vyvinutým prvním květenstvím a výšku asi 25 cm. Pokud je Vaše sadba pěstovaná za oknem vyšší a vytáhlejší nezoufejte, poradíme, jak ji nasadit správně, aby zdárně rostla. Takto předpěstovanou sadbu před výsadbou ven otužujeme, ideální je často větrat a omezit zálivku.


Výsadba sazenic a vlastní pěstování rajčete

Vaše cesta za úspěšným pěstováním se zdárně posouvá dále do etapy vlastní výsadby. Na výsadbu rajčat se připravíme nákupem potřebných surovin. Budeme potřebovat pěstební nádobu, vhodný pěstební substrát, granulovaný kravský hnůj, pokud jste tak již neučinili dříve, můžete zrovna nakoupit hnojivo pro pěstování, opět ideální je vodorozpustné hnojivo pro svou snadnou aplikaci, které můžeme použít i pro ostatní rostliny, které pěstujeme. Doporučujeme KRISTAON START, PLOD a KVĚT a přípravek Vitality Komlex pro zdravý růst rostlin.

Pro výsadbu volíme vhodnou nádobu tak, aby nám ušetřila práci při pěstování. Volíme tedy ideálně samozavlažovací pěstební nádobu. Pokud chcete pěstovat v nádobě pouze jednu rostlinu, může být dostačující nádoba velikost 35 x 35 cm (v nabídce je případně i rozměr 40 x 40 cm), v nádobě s rozměrem 50 x 50 cm je možno pěstovat rostliny dvě a navíc má tato nádoba velký zásobník na vodu. Všechny tyto požadavky splňují samozavlažovací nádoby BERGAMOT firmy Plastia.



Substrát je velmi důležitým prvkem, je vhodnější volit substrát dražší a kvalitnější, přeci jen se výpěstky chystáme konzumovat a chceme, aby byly co nej. Nechte si doporučit substrát z řady NATURA, jedná se o velmi kvalitní substrát s dobrým obsahem živin, kokosových vláken a navíc je vhodný i pro bio pěstování. Do pěstební nádoby o rozměru 50 x 50 cm budeme potřebovat dva 50 l pytle.



Rostliny rajčat jsou náročné na organickou hmotu a živiny, proto je potřeba do pěstebního substrátu navíc přimíchat hnůj. Samozřejmě, že ideální je použít hnůj granulovaný, pravý kravský. Granulovaného hnoje přidáváme do substrátu 300 – 400 g na rostlinu.



Při vlastní sadbě dbáme zásady, že rajčata lehce vytvářejí adventivní kořeny ze stonku. Využijte toho, pokud máte přerostlé sazenice. Nebojte se zasadit je hlouběji (klidně i jednu třetinu). Pokud máte sadbu, kterou jste pěstovali za oknem vašeho bytu opravdu hodně vytáhlou, můžete spodní listy otrhat a rostlinu nasadit na ležato, přičemž pouze vrchol opatrně ohneme a alespoň 3 listy ponecháme nad povrchem substrátu, zbylý stonek zahrneme zeminou.

Takto vysazená rajčata do nádob umisťujeme na vhodné slunné stanoviště, od poloviny května, kdy již nehrozí mrazíky. Rajče je na mrazíky velmi citlivé, pokud náhodou hlásí předpověď mrazíky, je možno celé nádoby na noc uschovat do domu či bytu, rostliny se po silném šoku chladem dlouho vzpamatovávají.



V průběhu růstu rostliny pravidelně přihnojujeme. U tyčkových odrůd musíme věnovat péči vyvazování hlavního výhonu k opoře a vylamování bočních výhonů vyrůstajících v úžlabí listů Vylamujte je rukou, dokud jsou křehké a mají velikost 5–10 cm. Při odřezávání nožem je vysoké riziko přenosu viróz z rostliny na rostlinu.



Přihnojení formou hnojivé zálivky je nejjednodušší variantou, hnojivý roztok se snadno připravuje, hnojivo Kristalon Start nebo Plod a Květ je snadno dostupné a má vysoký obsah živin. Obecně platí, že Kristalonem START hnojíme hlavně na začátku růstu rostlin, jakmile začnou rostliny kvést můžeme začít používat Kristalon PLOD a KVĚT. Pro lepší růst a jako prevenci proti některým poruchám ve výživě rajčat doporučujeme použít rovněž formou hnojivé zálivky nebo jako postřik na list přípravek Vitality komplex. Svým jedinečným složením podpoří vitalitu rostlin a zpřístupní pro rostlinu potřebné živiny.

Rajčata jsou samosprašná, problémy s opylením se vyskytují málokdy, přesto občasné poklepání na rostlinu může opylování pomoci, rovněž čmelák je na květech vítaným hostem a pomáhá rostlinám s opylováním, nevyháníme ho tedy. Mějme na paměti, že doba od kvetení do vyzrání plodu je přibližně dva měsíce. Zaštípněte proto rostlinu na začátku srpna (obvykle za 5 – 6 vijanem), rajčátka, která se vytvoří výše, již v našich podmínkách nedozrají.

Pokud již rajčata sklízíte, zároveň odstraňte spodní listy až po právě sklizený vijan, tím se zajistí dostatek světla a vzduchu pro další plody, rovněž tímto zásahem můžeme urychlit zrání plodů na spodních vijanech, které dozrávají pomalu.



Saví škůdci jako jsou např. mšice nebo svilušky, mohou při silném napadení výrazně oslabit námi pěstované rostliny. Proto doporučujeme, zejména jako prevenci, nejen proti mšicím, ale i proti houbovým chorobám použít přípravek Agro NATURA Symfonie 3 v 1. Jedná se o přípravek, který se díky rozprašovači velmi snadno aplikuje, má preventivní ochranný, protipožerový a zároveň hnojivý účinek. Ošetřené rostliny se tak stávají neatraktivní pro škůdce a ti tyto rostliny ani nenapadají. Navíc je tento přípravek zařazen do skupiny pro BIO pěstování, chráníte tak Vaše rostliny bez chemie.

Věříme, že pokud budete dodržovat rady v tomto jednoduchém návodu, je možné dosáhnout velice dobrých pěstebních úspěchů a těšit se tak sklizni vynikajících plodů z vlastní produkce.

Choroby a nedostatky ve výživě rajčat

V průběhu pěstování rajčat se můžeme setkat s některými chorobami a poruchami růstu rajčete. Nejznámější a nejčastěji se vyskytující chorobou u rajčete je plíseň rajčete (plíseň bramborová). Pozná se podle charakteristických hnědých skvrn na listech, stoncích i plodech. Pokud rostlinu neošetříme zavčas, rychle se rozšíří po celé rostlině a napadené rostliny postupně hynou, rovněž plody jsou poškozeny. Proti této chorobě je potřeba zasáhnou preventivně. Obvykle s prevencí začínáme dle průběhu počasí. Pokud je počasí deštivé a vlhké je potřeba zahájit ošetření již dříve, tedy začátkem června, poté ošetřujeme v pravidelných intervalech.

Přípravky na ochranu rostlin proti této chorobě jsou velmi snadno dostupné ke koupi. Na trhu je široká nabídka těchto přípravků (Acrobat, Alliete, Ridomil, Kuprikol a další), dle fáze pěstování nebo případně sklizně dbáme na délku ochranné lhůty. Zatímco na začátku pěstování si můžeme dovolit postřik přípravkem s delší ochranou lhůtou, ve fázi kdy již sklízíme plody volíme přípravek s ochranou lhůtou co nejkratší.

Další nepříjemností, se kterou bychom se mohli při pěstování rajčete setkat, je tzv. černání pupku rajčete. Tato porucha ve výživě rostliny vápníkem postihuje plody a ty jsou pak zdeformované a na špičce plodu se objevuje černá skvrna. Pokud rostlinu pravidelně přihnojujete, tento problém by se vám měl vyhnout. Obecně rajčata třešňová jsou na tuto poruchu méně náchylná. Pokud se s tímto problémem přesto setkáte, je možné rostliny ošetřit přípravky pro výživu vápníkem, jako je např. přípravek InCa. Tímto přípravem ošetřujeme porost při kvetení a pak opakujeme každé tři týdny, nebo častěji při vysokých teplotách.

Seznam potřeb pro pěstování vlastních rajčat:

Osivo - tyčkové rajče, třešňové rajče

Substrát pro výsev 5 l

Jiffy tablety pro výsev

Kristalon START, Kristalon PLOD a KVĚT

Vitality Komplex 0,5 l

Kravský hnůj 700 g

Substrát Natura pro celou zahradu 50 l – 2ks

Samozavlažovací nádoba 50 x 50 cm

Opěra

Symfonie 3v1

Výživa vápníkem – InCa


Fungicidy - Ridomil,Acrobat, příp.jiné

eshop