<  Rady pro Červen  >

Okrasná zahradaV okrasné zahradě asi nekrásnější měsíc – většina rostlin je v plném růstu a velké množství jich je i v plném květu. Výjimku tvoří jarní cibuloviny a na jaře kvetoucí hlíznaté rostliny, které pomalu ukončují vegetaci.

Pokojové rostliny přirůstají a hlavním úkolem je zajistit pro ně pravidelně dostatek vody.

Rostliny v truhlících na balkonech a parapetech již kvetou, ale čas jejich největšího rozpuku ještě přijde, nicméně jejich pravidelná zálivka a přihnojování jsou pro úspěch nutnou podmínkou. Balkónové rostliny a hlavně muškáty hnojíme ve fázi růstu Kristalonem Start, poté aˇž rostliny začnou vytvářet násadu květů volíme Kristalon plod a květ. Můžeme také použít Kristalon Muškát, ten navíc obsahuje aktivní fosfor pro podporu vydatného kvetení.
Proto, aby byly záhony s letničkami co nejdéle pěkné vyžadují pravidelnou zálivku, přihnojování a odplevování. Vhodné je také odstraňovat odkvetlé květy, které mohou být napadány nejrůznějšími plísněmi přecházejícími později i na listy. Letničky na záhonech hnojíme plnými hnojivy typu Cererit nebo YaraMila Komplex

Vyšší trvalky jako je např. ostrožka (Delphinium), řebříček (Achillea) nebo vzrůstnější odrůdy hlíznatých jiřinek (Dahlia) je nutné v červnu stáhnout špagátkem, aby se nerozklesly, jinak zcela ztratí svou okrasnou hodnotu a ještě utlačí okolo rostoucí druhy.

Pro vydatnost květů růží je musíme alespoň jednou týdně pořádně zalít. Růže milují svěží vzduch a při tomto opatření nám květy déle pokvetou. Ani na přihnojování plným hnojivem nesmíme zapomenout.Velmi vhodné je použít organominerální hnojiva, minerální složka zajistí okamžitou dávku živin a organická složka hnojí s dlouhodobým účinkem a zlepšuje půdní strukturu.

Správným řezem odkvétajících růži (nikoliv již odkvetlých a suchých) podpoříme vytvoření nového silného výhonu. Zasychající květy nejsou na keři hezké a vysilují ho. Odstraňte je co nejdříve, jakmile zavadají, a to u velkokvětých růži hned nad prvním pravým pětičetným listem pod květem. Z paždí tohoto listu brzy vyroste nový výhon s novým květem.

Dokončujete řez tvarovaných živých plotů i jiných tvarovaných okrasných dřevin a to převážně jarně kvetoucích.

V okrasné části zahrady odstříhávejte odkvetlá květenství např. šeříku, nebo rostliny po odkvětu tvarujte pro kompaktnější růst i k podpoře nasazení květních pupenů pro příští rok.

Neustále sečte, zavlažujte a přihnojujte trávníky a pokračujte ve vypichování širokolistých plevelů. Můžeme použít klasická trávníková hnojiva, pro náročnější trávníky je možno použít hnojiva s dlouhodobým účinkem jako např. hnojivo Multigreen s účinkem až 12 týdnů. Pokud se na některých místech trávník propadá‚ či vyzimoval, pak je vhodné doplnit zeminu a trávník dosít. Proti dvouděložným plevelům je možné se velmi účinně bránit selektivními herbicidy jako jsou Dicotex nebo Bofix.


Přivazujte popínavé rostliny, které to potřebují, ke konstrukci. Jedná se především o šlahounovité rostliny.

U pěnišníků a opadavých azalek lze po odkvětu odstraňovat usychající květenství, avšak se zvýšenou opatrností, aby nedošlo k poškození pupenů právě těsně pod vlastním květenstvím Odstraňování je účelné především u vzletnějších opadavých azalek skupiny Knap Hill.

I v tomto období (jako téměř po c celý rok) lze vysazovat jehličnaté i listnaté dřeviny pěstované v nádobách, v kontejnerech, pokud jsme to již nestihli dříve. Nutností je ovšem zaručit dostatečnou zálivku, popřípadě i přistínění před slunečními paprsky

Je začátek léta, můžeme začít s množením keřů bylinnými řízky (jeden ze způsobů jak získat nové rostliny). Nelze však tímto způsobem rozmnožovat všechny dřeviny a v podmínkách, které jsme schopni vytvořit pro zakořeňování bylinných řízů, se toto množství ještě snižuje. Přesto však zůstává početná skupina dřevin, na kterých stojí zato vyzkoušet svou zahradnickou dovednost.

V červnu se začínají objevovat letní přísušky a je třeba zalévat především nově vysazených rostlin. Ty zaléváme menšími dávkami vody častěji naopak stromy a keře méně často, avšak vydatně. Na přísušky jsou velmi citlivé například vřesovištní rostliny. Velmi dobrým pomocníkem proti přesychání rostlin v nádobách je Hydrogel, který zadržuje v substrátu vodu a živiny a pomáhá tak rostlinám omezit stres s přesychání.

Letničky v truhlíku i na záhoně pravidelně zaléváme a přihnojujeme. Opět velmi vhodným hnojivem pro přihnojení je vodorozpustné hnojivo Kristalon, které se velmi dobře aplikuje formou hnojivé zálivky. Sledujeme výskyt chorob a škůdců, zejména u balkónových květin. Koncem měsíce vyséváme některé dvouletky (hvozdíky – Dianthus - barbatus, zvonky – Campanula medium, náprstníky – Digitalis, divizny – Verbacum).

U skalniček soustředíme především na pletí a občasnou zálivku. Zjara kvetoucí druhy začínáme ke konci měsíce řízkovat.

Tulipány, hyacinty, krokusy a některé další druhy cibulovin vyjmeme po zatažení z půdy a uskladníme na suchém místě.

Trvalky jsou v plném květu, odplevujeme celý porost, odstraňujeme odkvetlé květy, zasychající listy, stonky, apod. Některé náročnější druhy často zaléváme a přihnojujeme. Mohutné květy (ostrožky – Dephinium), zajistíme včas oporou.

U vzrůstných odrůd jiřinek (Dahlia) myslíme na podepření stonků, na kterých se příští měsíc budou objevovat květy. Stejně tak bude nutná opora u mečíků (Gladiolu).

Balkónové rostliny ve velkých nádobách a „letněné“ pokojové květiny dostatečně zaléváme a hnojíme.

Silně rostoucí vodní a bahenní rostliny částečně omezujeme, aby neutlačovaly ostatní druhy. U leknín hlídáme výskyt škůdců, především mšic.

Růže plejeme, kypříme a přihnojujeme na list. Sledujeme výskyt mšic, které dokáží úplně obalit poupata. Koncem června máme nejvyšší naději na úspěšné bylinné řízkování. Dobrým pomocníkem proti mšicím jsou insekticidní přípravky typu Pirimor, Mospilan (tyto je možné pořídit i v praktických rozprašovačích), nebo přípravky na přírodní bázi RockEfect.

Je hlavní období tvarovacího řezu listnatých i jehličnatých dřevin. Tvarovací řez (např. tvarování živých plotů) se provádí po hlavním období plouživého růstu výhonů, což připadá na konec měsíce června. K tvarovacímu řezu používáme jen dostatečně ostré nůžky jak ruční, elektrické nebo motorové.

U dřevin roubovaných v zimě a v předjaří již rouby plně přirostly k podnoží, a proto je nutné odstranit úvazky, které by se mohly začít zařezávat do sílících roubů. Pokud jsme k uvázání použili roubovací gumičky, této práci se vyhneme, protože gumičky včas samy odpadnou.

Je možné očkovat keřové růže na bdící očko, tzn. že ještě tento rok nám naočkované očko proraší a vytvoří výhon.

Stále průběžně odstraňujeme nežádoucí plané výhony, které mohou vyrůstat z podnože u roubovaných dřevin a konkurovat naroubované kulturní odrůdě.

Při suchém počasí zaléváme mladé výsadby jak keřů, tak i nově zasazené stromy. Pamatujte, že je vhodnější používat větší dávky vody v delších intervalech.

Na záhony, které máme nemulčované kůrou, je nutné kůru průběžně doplňovat, tak aby mocnost vrstvy neklesla pod 10-15 cm. Vrstva kúry se neustále zmenšuje přirozeným rozkladem a její schopnost bránit prorůstání plevelů a nadměrnému výparu se tím snižuje.

eshop