<  Rady pro Leden  >

Zahrada v LednuV tomto měsíci je optimální doba pro výsev skalniček a trvalek s potřebou chladné periody pro přemrznutí. Výsevy umístíme do nevytápěného skleníku, fóliovníku, případně i ven (zakryjeme před deštěm a ptáky).

Prohlédneme zimní kryt trvalek. Za teplých a slunných dnů můžeme podle možností nadzvednout přikrývky z chvojí a vyvětrat, čímž omezíme rozvoj houbových chorob.

Kontrolujeme uskladněné hlízky jiřinek, mečíků a begónií. Prohlédneme i venkovní plochy cibulovin. Nakoupíme dostatek fungicidů, insekticidů a hnojiv na následující sezónu.

Stále můžeme pokračovat ve stříhání odumřelých nadzemních částí trvalek, na které nebyl na podzim čas (např. vytrvalé astry). Nyní je optimální doba pro plánování jarní výsadby, nákup semen či objednávky rostlin.

Nezapomeneme slabě přihnojit některé pokojové rostliny, které pes zimu stále rostou, jako třeba africké fialky (Saintpaulia), novoguinejské balzamíny (Impatiens Nová Guinea), kalanchoe, většinu tropických rostlin okrasných listem (Philodendron, Monstera, Epipremnum, Ficus, Dieffenbachia a další).

Důležitá je neustálá kontrola výskytu chorob a škůdců u pokojových rostlin, protože v tomto období jsou rostliny zvláště náchylné k napadení. Riziko je způsobeno především nedostatkem světla (krátký den), neúměrnou teplotou (přetopení bytů) a nevyrovnanou vlhkostí vzduchu. Vitalitu rostlin můžeme podpořit použitím přípravku Vitality Komplex.

Ve vytápěném skleníku můžeme řízkovat některé balkónové květiny (Fuchsia, Pelargonium, Coleus, Plectranthus a další vegetativně množené letničky).

U růží je třeba kontrolovat případný okus větví zvěří. U pnoucích růží kontrolujeme uchycení výhonů na konstrukcích, protože mohou být vážně poškozeny působením větru.

Okrasná zahradaHezké počasí a naše nedočkavost láká k řezu dřevin i k úklidu. Ale musíme ještě vydržet, protože v půlce února se obvykle ještě ochladí, a velký mráz může zpomalit hojení ran.

Za bezmrazých dnů můžeme prořezávat a tvarovat živé ploty. Druhy, které však mají poupata založená již v zimních pupenech (zlatice, šeříky) řežeme až na jaře.

Prohlédneme stopy na sněhu, abychom zjistili, zda se na naši zahradu nedostali zajíci či srny, a abychom snáze našli, kde je poškozený plot.

Při vysokém sněhu nemusí ochrana stromků před zajíci a hlodavci stačit – povytáhneme proto ochranné košilky výše.

Některé rostliny stále chráníme proti mrazu (např. u stromkových růží ponecháváme zabalenou korunu např. do netkané textilie nebo do chvojí.

Za bezmrazých dnů zaléváme stálezelené dřeviny.

Ovocný sadPřikrmujeme užitečné ptactvo, které kromě jiného plní v zahrádce funkci regulátora hmyzích škůdců.

Odstraňujeme starou borku, mechy a lišejníky na stromech.

Zahajujeme udržovací řez (průklest) starších stromů jabloní a hrušní nebo je připravíme zmlazovacím řezem k přeroubování za kůru v pozdějším období.

Odhazujeme sníh z cest a volných ploch pod koruny dřevin a tím chráníme kořeny před silnými mrazy.

Kontrolujeme pravidelně stav oplocení u ovocných dřevin, popř. opravíme chrániče na kmíncích stromů, abychom zabránili poškození zvěří.

Přihnojujeme kompostem, rozleželým hnojem, popř. průmyslovými hnojivy. Pokud močůvkujeme, pak na sníh, nikoli na zmrzlou půdu bez pokryvu.

V teplejších slunných dnech odebíráme rouby ze zdravých stromů. Na zmrzlé dřevo nesaháme v žádném případě holou rukou.

Rouby zakládáme do sklepa, na severní stranu budovy nebo v mikrotenovém sáčku do chladničky. V tomto případě je však pravidelně vlhčíme, aby nevysychaly.

Kvalitní nářadí nám pomůže pracovat lehce a z radostí. Za velmi kvalitní nůžky a pily k řezu a údržbě ovocných stromů je považováno nářadí Felco, které ke své práci používají i profesionálové.

Zeleninová zahradaI když je venku zima a nevlídně, můžeme vytvořit za oknem malý zeleninový koutek s narychlenou cibulkou, petrželkou nebo rašeným celerem v květináči. Čím je vyšší teplota v místnosti, tím rychleji nať narůstá.

Abychom omezili zahnívání kořenů rychlené zeleniny, raději ji vysadíme jen do písku, který udržujeme vlhký.

Je čas k přehazování kompostu. Je-li v něm dostatek organické hmoty, zahřeje se i v zimě sám.

Můžeme zakládat teplá pařeniště, která využijeme pro pěstování sadby již v předjaří. Pouze dostatečně silná vrstva (30cm) zajistí, že substrát bude rostlinám „topit“.

Hrnek s pažitkou, přinesený do tepla, rychle obrůstá a doplňuje náš jídelníček.

eshop